Porota - ročník 2016

Odborná porota:

  • Mgr. Karel Plocek - předseda poroty

Studoval hru na violu na brněnské konzervatoři a na Janáčkově akademii múzických umění. Od roku 1991 přední člen filharmonie Brno. Od roku 1997 působil jako pedagog konzervatoře v Brně. Natočil řadu snímků pro rozhlas. Sólově vystoupil na koncertech v mnoha státech (Rakousko, Německo, Francie, Španělsko, Slovensko). Je členem smyčcového tria Gideon. Věnuje se také interpretaci soudobé hudby. Řadu skladeb českých autorů premiéroval (Petr Eben, Jan Novák). Hraje na nástroj brněnského houslaře Viléma Kužela z roku 1983.

  •  MgA. Štěpán Grafe

Pochází z Prostějova, kde se na housle začal učit hrát u svého otce Jaromíra Graffe. Studoval brněnskou konzervatoř (prof. J. Besperát) a poté HF JAMU u prof. R. Šťastného. Během studií získal ocenění na několika soutěžích jako sólista a komorní hráč (například Soutěž českých konzervatoří, Beethovenův Hradec, Cena Nadace Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka, Mezinárodní soutěž v německé Schwerinu, Cena Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii atd.).
Zúčastnil se několika mistrovských interpretačních a pedagogických kurzů, například u prof. Michaela Frischenschlagera (Rakousko), prof. Milana Vítka, prof. Jerry Hornera (USA), prof. Kató Havas (Velká Británie) atd.
Od roku 1997 je primáriem Graffova kvarteta, se kterým vystoupil na pódiích koncertních sálů třech světadílů (Evropa, Amerika a Afrika). V roce 1998 založil a od té doby umělecky vede komorní orchestr Ars Collegium, jehož vystoupení se setkala s kladnými ohlasy posluchačů, ale také hudební kritiky.
Spolupracoval s celou řadou významných umělců, například s Igorem Ardaševem (klavír), Michiko Otaki (klavír), Barbarou Mariou Willi (cembalo) atd. V houslovém duu, které nese název DUO LYRIKO, účinkuje se svou manželkou Magdalenou Graffovou. Při provádění sólových recitálů spolupracuje s prof. Jiřinou Kolmanovou (klavír). Pořídil také několik nahrávek na CD pro Český rozhlas, ale i pro další rozhlasové stanice doma i v zámoří.
Jeho repertoár obsahuje skladby od období baroka až po soudobé skladatele. Velký důraz klade na provádění děl českých skladatelů 20. století (V. Novák, L. Janáček, B. Martinů, M. Ištvan, V. Kalabis atd.).
Věnuje se pedagogické činnosti na brněnské konzervatoři. 

  • Hana Vojtková

Vystudovala konzervatoř v Brně, obor vilola. 15 let působila jako violistka Filharmonie Brno a hrála také v orchestru Janáčkovy opery Národního divadla v Brně. Na ZUŠ Františka Jílka vyučuje od roku 2000 hru na housle a violu. Je vedoucí smyčcového oddělení. Její žáci se pravidelně účastní soutěží MŠMT, kde získávají přední umístění.